Новини

Історія шаурми, яка народилася під іншим ім’ям

Шаурма класична з куркою

У суперечці багатьох відвідувачів СИТИЙ ДЯДЯ з питання про шаурми-шавермой помиляються обидві сторони. Знову ж правильним варіантом буде денер-кебаб. Саме під цією назвою і народилося це блюдо років 50 назад.

Це, звичайно, жарт. Оскільки в тому чи іншому вигляді страви, схожі на шаурму готують у багатьох країнах давно. Але німці тут явно в передовиках. Вони з’їдають майже два мільйони порцій шаурми в день – в Берліні зараз більше закладів, що продають денер-кебаб, ніж в Стамбулі. Але чому ця скромна вулична закуска знайшла стільки шанувальників? Кореспондент BBC спробував розібратися в цій історії:

Побувати в Німеччині і не спробувати фірмові німецькі сосиски каррівурст або братвурст просто неможливо. Але, незважаючи на всю свою любов до ковбасних виробів, німці налягають на шаурму, яку тут також називають денер-кебаб. За словами прес-секретаря Асоціації турецьких виробників шаурми в Європі Гюрселя Юлбера, в цій країні з 82-мільйонним населенням споживається два мільйони порцій шаурми в день.

Можна з упевненістю говорити про те, що тонкі скибочки м’яса, приготовані на вертикальному грилі і загорнуті в піту або лаваш разом з салатом, випереджають на ринку фастфуду знаменитий ковбасний дует. І це вірна ознака зростання культурно-економічного впливу турецьких іммігрантів на німецьке суспільство.

Вважається, що це блюдо було придумано в Берліні 50 років тому двома гастарбайтерами, Кадиром Нурманом і Мехметом Айгунь, які приїхали після війни відновлювати економіку Західної Німеччини разом з іншими вихідцями з Південної та Східної Європи.

Шаурма різна

Денер-кебаб швидко став популярним – і не тільки у трудових мігрантів. І хоча Айгунь стверджує, що винайшов це блюдо за рік до Нурман, в 1971 році, і продавав його в своєму магазині під назвою “Хасир”, – офіційно Асоціація турецьких виробників шаурми в Європі визнала першопрохідцем Нурман.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Як у нас турки куштували шаурму

Як розповідає Юлбер, в 1972 році Нурман першим в Німеччині почав продавати денер-кебаб в своєму маленькому кіоску навпроти залізничної станції “Зоологічний сад” в Західному Берліні. Він перетворив традиційне блюдо з обсмаженого на грилі м’яса з рисом, салатом і коржем в бутерброд, яким вічно зайняті трудяги-німці могли перекусити на ходу, – причому кожен з двох колишніх заробітчан стверджує, що ідея помістити м’ясо всередину коржі належить саме йому.

Німці з’їдають майже два мільйони порцій шаурми в день

Але хто б з них не був першим, ці двоє заклали основу бізнесу, оборот якого в Німеччині становить 4 мільярди євро (понад 250 мільярдів рублів). Щодня на приготування шаурми йде цілих 400 тонн м’яса: схоже, ця улюблена вулична їжа перетворюється в одне з основних страв в раціоні німців.

За даними Асоціації, в Німеччині зараз налічується 40 тисяч закладів, де продають шаурму, причому, якщо вірити офіційному берлінському туристичному порталу Visit Berlin, перше місце за кількістю таких торгових точок займає саме столиця країни: там їх цілих 4 тисячі – навіть більше, ніж в самому густонаселеному місті Туреччини, Стамбулі.

Від Берліна не відстають і інші великі міста Німеччини: Мюнхен, Франкфурт, Гамбург і Штутгарт. Ця страва користується такою популярністю, що в 2011 році група кмітливих німецьких студентів придумала рецепт для відновлення свіжості дихання після такого перекусу: їх напій “Папа Турк”, до складу якого входять імбир, петрушка, м’ята і лимон, за твердженням своїх творців, нейтралізує часниковий запах шаурми.

Але чому шаурма знайшла стільки шанувальників?

“Тому що це дуже смачно, – просто відповідає Юлбер. – У ній зібрані всі корисні інгредієнти: джерело білка і салат”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Здоровье: забота о самом ценном активе

Але справа не тільки в насиченому смаку, великі порції і доступних цінах – в середньому від 4,50 до 14 євро (280-900 рублів). Судячи з усього, одним з основних переваг цього блюда виявилася можливість адаптувати його до будь-якого смаку.

Нурман використовував для його приготування тільки яловичину, але з часом кухарі стали пускати в хід і інші види м’яса – курку, ягняти і індичку, – а також урізноманітнили коржі і наповнювачі.

Тепер кожен заклад може внести в це блюдо свою власну родзинку.

“У клієнтів також користуються популярністю такі варіації на тему шаурми, як Іскандер-кебаб (тонко нарізане м’ясо ягняти з томатним соусом, топленим маслом з овечого молока і йогуртом, загорнуте в піту), Адана-кебаб (м’ясний фарш, приготований на широкому залізному шампурі ) і кефти (м’ясна котлета з петрушкою і м’ятою) “, – розповідає співвласник штутгартского ресторану World of Kebap Еврен Деміркан.

Всіма улюблена страва продається і в кіосках, і в кафе

Але найбільше клієнтам Деміркана подобається класичний денер-кебаб з яловичиною. Таких він продає по 500 штук за робочий тиждень – а у вихідні вдвічі більше.

Щоб з’ясувати на власному досвіді, що це за диво таке, я вирушила до Німеччини – і швидко зрозуміла, як помилялася, вважаючи шаурму їжею виключно для похмільних нічних гуляк.

Гуляючи в п’ятницю вдень по жвавому фінансовому центру Франкфурта, я з подивом переконалася в тому, що шаурму подають в самих різних місцях – від шикарних ресторанів до маленьких кав’ярень, красиво оформлених в турецькому стилі.

Підійшов час обіду, і все навколо – місцеві жителі, бізнесмени і туристи – потягнулися до найближчих ятках, вишикувавшись в довгі черги за улюбленою стравою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Мировая гастрономия прямо к вам: доставка блюд из лучших ресторанов

Деякі замовляли асорті м’яса на грилі або кефти, але я вирішила відразу взятися за справу серйозно: зайшла в Nazar Kebap Haus на Шефергассе, 38 і попросила великий денер-кебаб з яловичиною.

Взявши піту, я відкусила шматок. Шаурма була дивовижно свіжої та смачної: соковите м’ясо, соус чилі, йогуртово-часникова заправка і хрусткий салат повністю виправдали час, проведений в черзі.

Мені здалося, що туркам вдалося досить успішно зберегти традиції цієї страви і одночасно пристосувати його до постійно мінливого ринку громадського харчування, де панує жорстка конкуренція.

Будучи найбільшою некорінної етнічною групою в Німеччині (в Берліні проживає найбільша турецька діаспора), турки зробили шаурму важливим інструментом, який не просто задовольняє потреби місцевого населення і служить на благо економіки, а й дозволяє прокласти місток між двома культурами.

Для багатьох іммігрантів з Туреччини денер-кебаб став символом нових можливостей. І навіть зараз, через п’ять десятиліть, коли змінилося вже декілька поколінь продавців шаурми, першопрохідців у цій справі не забувають.

“Звичайно, ми вдячні Кадиру і Мехмету. Вони не тільки придумали денер-кебаб, а й заклали основу для цілої галузі і допомогли багатьом людям заробляти собі на життя, – каже Деміркан. – Їх винахід пішло на користь відразу багатьом галузям”.

Запрошуємо скуштувати найсмачнішу шаурму СИТИЙ ДЯДЯ у Хмельницькому

 

Поділитись:

Залишити відповідь